O distribuci knihy pro Nepál

O knize, učebnici, slovníku

První, co jsme věděly, bylo, že kniha musí být barevná. Další detaily vznikaly postupně. Chtěly jsme dětem ulehčit a zpestřit výuku cizího jazyka, tedy nepálštiny, úředního jazyka (v Nepálu existují stovky dialektů, nepálština je pro mnohé cizí jazyk), a angličtiny. Chtěly jsme, aby se děti bavily, tvořily a poznávaly. V našich rozhovorech se postupně rodila konečná podoba knížky pro malé školáky.

Obrázkový interaktivní slovník jsme nazvaly Kniha pro Nepál. Nedalo nám to, musely jsme přidat podtitul pro malou Tsiring. Kdo je Tsiring se dozvíte v části O vzniku knihy. Učebnice provádí malého školáka 10 tématy, která jsou pro děti srozumitelná, znají je ze svého života. Na barevné dvoustraně je vždy jedno téma uzavřené do lekce. Děti zde najdou základní slovní zásobu obohacenou o interaktivní úkoly, které je učí poznávat nové věci (například tvary, počty, barvy apod.).

Jste-li zvědaví, jak kniha vypadá konkrétně, prosím klikněte na přílohu Book for Nepal.pdf (1 018,4 kB). Zde najdete 3 lekce – 3 témata v konečné podobě.

O distribuci knihy

Kniha je tedy hotová a připravená k tisku. Po vytištění učebnice je důležité dostat ji ke školákům. Přemýšlely jsme hodně o tom, do jakých oblastí Nepálu knížku poslat. Jednomyslně jsme se shodly, že nejvíce ji potřebují děti v nejchudších oblastech Nepálu, tedy v podhůří Himaláje, kde turista nechodí, pole moc nerodí a život je velmi drsný. Náročný úkol, ale ne neřešitelný.

Namasté Nepál, o.s. (www.namastenepal.cz) postupně v takovéto oblasti vybudovalo síť škol. Nyní se starají nejen o školy, ale i o finanční podporu malých školáků, jejichž rodiny si nemohou dovolit platit školné. Sdružení se snaží školní výuku modernizovat, přiblížit škole 21. století. S jejich pomocí a spoluprací se nám to jistě podaří, a školy tak obohatíme o další učebnici, pomůcku ke vzdělávání.

Uvítáme každou pomoc, radu, přičinění. Jestli máte zájem být s námi, prosím, podívejte se do části O vaší pomoci, kde se můžete dozvědět, jak podat pomocnou ruku.